עבירות סמים

 

הסמים מלווים את האנושות מאז ומעולם, ולמרות המאמצים למגרם, לא נראה שתופעת השימוש בסמים אכן תמוגר בעתיד הנראה לעין. המדינה מתייחסת לעבירות סמים בחומרה רבה, לעיתים ללא כל  פרופורציה, והדבר בא לידי ביטוי בענישה החמורה שנקבעה לעבירות הסמים למיניהן.

 

פקודת הסמים המסוכנים מפרטת את העבירות בתחום הסמים וכוללת בין היתר את העבירות הנ"ל: שימוש עצמי בסם, סחר בסם מסוכן, החזקה בסם, החזקה שלא לשימוש עצמי, תיווך בעסקת סמים, ייצור סם, ייבוא סם, הדחת קטינים לשימוש בסם, ועוד.

 

לאור רוחות הליגליזציה המנשבות בעולם, ולאור כך שהדבר אף נחשב היום כ"נורמטיבי" בפלגים מסויימים של החברה, קיימת נטייה לראות בשימוש והחזקה של סמים "קלים" כדוגמת מריחואנה כעבירה קלה ונפוצה. לעומת זאת, המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט לא נוטים לגלות יחס סלחני לגבי עבירות סמים ורואים עבירות אלה כחמורות מאד.

 

חשוב לדעת כי בד"כ, כאשר המשטרה תופסת מריחואנה, היא תשקול את כל חלקי הצמח, לרבות העלים הגבעול והשורשים, ולעיתים, כאשר מדובר בגידול, היא אף עשויה לשקול את האדמה (לעיתים רטובה) שדבקה בשורשי הצמח. פרקטיקה זו עלולה "לנפח" מאד את משקלם של הסמים שנתפסו ולסבך את החשוד בעבירת פשע חמורה. גם העברה תמימה של סם זה או אחר כ"טובה" לחבר, עשוייה לסבך את המעביר בעבירת פשע חמור שהעונש עליה הוא עד 20 שנות מאסר! כנ"ל לגבי "להביא לחבר" – עבירת תיווך בסם.

 

חשוב לדעת כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם, מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לשימוש עצמי, וכן, כאשר מדובר בשימוש בסמים בצוותא, רשויות החוק עשויות להתייחס לכך כעבירה של אספקת סם לאחר - עבירות חמורות מסוג פשע. נתון "בעייתי" נוסף, הוא כי רובם של החשודים בשימוש בסם, נוטים להודות בהחזקת סמים ואף "מנדבים" מידע על שימוש בסמים במפגשים חברתיים, מתוך תמימות ומתוך אותה תפיסה מוטעית כי המדובר בעבירות "קלות". יש לזכור כי גם החזקה של כמות "אפסית" של מריחואנה או חשיש הינה עבירה פלילית, ולכן, הדבר  עלול להוביל לפתיחת תיק במשטרה, לרישום פלילי ובמקרים מסוימים, אף למעצרו של החשוד.

 

שאלת השאלות בעניין עבירות הסמים הקלים, תהיה לעניין הקביעה אם מדובר בצריכה עצמית או לא. עפ"י פקודת הסמים המסוכנים, הכמויות המוגדרות כצריכה עצמית הן: חשיש או מריחואנה - עד 15 גרם, קוקאין, הרואין, מורפיום או אופיום - עד 0.3 גרם, מתדון - עד 0.15 גרם, אפמטמין עד 0.2 גרם ו- ל.ס.ד - עד מה שמוגדר כ- 3 יחידות. העונש על עבירה של צריכת סמים לשימוש עצמי היא עד שלוש שנות מאסר ומעל לכמויות המצוינות לעיל - המדובר כבר בעבירות של אחזקת סם שלא לצריכה עצמית והעובר עבירה זו צפוי כבר לעד 20 שנות מאסר!

 

למרות האמור, אדם שנתפס כאשר ברשותו כמות העולה על הכמויות המוזכרות יכול עדיין לטעון כי הסמים הינם לשימושו העצמי בלבד, ויהיה עליו להוכיח זאת בבית המשפט. ניתן להתמודד עם הראיות בהתאם למצב הדברים, כמו למשל, במקרה בו בוצעה רכישה גדולה של סמים לצריכה עצמית לזמן רב, על מנת להימנע מאי הנעימות הכרוכה בקניית הסם מטיפוסים מפוקפקים. בנוסף, יש לתת את הדעת, כי מבחינת החוק, אדם שהזמין לדוגמא זרעים בודדים של מריחואנה מחו"ל על מנת לגדל בביתו מריחואנה לצריכה עצמית, מבצע את אותה עבירה (יבוא סם מסוכן) שביצע ארגון פשע שייבא כמות מסחרית של סמים קשים. לאור כך מובנת החשיבות של שכירת עו"ד פלילי הבקיא בתחום, על מנת להציג בפני בית המשפט את מצב הדברים "האמיתי" ולשכנעו בכך.

 

עבירות הסמים נבחנות לאור היקפה של העבירה, כמות הסם שנתפשה וסוג השימוש שנעשה בסם -  שימוש עצמי או סחר. יודגש, כי עקב החומרה היתרה המיוחסת לעבירות סמים, במקרים רבים, למרות שלכאורה נתפסה כמות קטנה, הדבר עלול להוביל לאישומים חמורים, ולכן, חשוב מאד, לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי הבקיא בתחום בכדי להידבר עם התביעה ולשכנעה "לרדת" מן האישומים החמורים כדוגמת החזקה שלא לצריכה עצמית או אספקת סמים - לעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית בלבד.

 

במידה ואין לנאשם עבר פלילי, ניתן לבקש מבית המשפט לשלוח אותו, במסגרת הסדר טיעון, לקבלת תסקיר שירות המבחן. בתסקיר יבחן האם ראוי להימנע במקרה הנדון מהרשעה, וכן, מפורטות בתסקיר המלצות לגבי הענישה הראויה. תסקיר שירות המבחן הוא כלי שבעזרתו בית המשפט קובע האם להימנע מהרשעה והראיון בשירות המבחן הוא קריטי. ברוב מוחלט של המקרים, רק תסקיר חיובי יטה את הכף לעבר הימנעות מהרשעה.

 

בבואו להכריע בשאלת אי ההרשעה בעבירות סמים, ראשית יבדוק בית המשפט אם מדובר בעבירה ראשונה ויהיה מוכן להימנע מהרשעה רק במקרה שמדובר בנאשם ללא כל עבר פלילי. עוד יבדוק בית המשפט, את גילו של הנאשם, מידת חומרתה של העבירה ונסיבות ביצועה, את מידת הפגיעה בזולת, מידת הפגיעה בנאשם (לימודים, עיסוק וכו'), את הסבירות להישנות של המעשים, מידת ההרתעה שתושג ואת יחסו של הנאשם לעבירה כמשתקף מתסקיר שירות המבחן (חרטה, קבלת אחריות).

 

לאור האמור לעיל, במקרה ונעצרת בחשד לביצוע עבירות סמים, מומלץ מאד ליצור קשר מיידי עם עורך דין פלילי הבקיא בתחום ולהתייעץ עמו בטרם החקירה. עורך דין פלילי דן נתיב בקיא בתחום עבירות הסמים וידאג לייצגך בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

עו"ד סמים | שימוש עצמי גראס | סחר בסם | עורך דין סמים בתא | עורך דין פלילי סמים | תיווך בסם | עו"ד עבירות סמים | עורך דין סמים | עו"ד סחר בסמים | שימוש עצמי במריחואנה | שחרור ממעצר בעבירות סמים | סגירת תיק סמים | ביטול כתב אישום בעבירות סמים | הסדר בעבירות סמים | חקירה סמים | עורך דין לעבירות סמים | ייצוג בעבירות סמים | ענישה בעבירות סמים | כתב אישום על סמים | שימוע סחר בסם

תגיות

זקוק/ה לייעוץ משפטי? נשמח לענות! מלא/י טופס זה ונחזור אליך בהקדם

Your details were sent successfully!