עבירות רכוש גניבה ושוד

 

עבירות רכוש הינן כל סוג של גניבה, פריצה, שוד, נטילה ,נשיאה ושלילת בעלות בקניין של אדם אחר, אשר נעשות בכוונה תחילה. עבירות הרכוש והעונש שלצידן מוסדרות בפרק י''א לחוק העונשין. חשוב לציין, כי מטרת המחוקק הייתה לתת ביטוי להגנה על רכושו של האדם עקב כך שעבירות רכוש נחשבות לכאלה שמהוות פגיעה בזכויות יסוד של האדם. מסיבה זאת, עבירות הרכוש זוכות ליחס מחמיר מבית המשפט. עבירות רכוש הן עבירות קלות לביצוע, והסיכויים ללכוד את המבצע קלושים בד"כ.

 

גניבה

עבירת הגניבה מוגדרת כנטילה של רכוש במרמה, באיומים או בדרך אחרת כאשר הדבר נעשה ללא הסכמת הבעלים החוקיים של הרכוש, ומתוך כוונה לשלול מן הבעלים את בעלותו על רכושו. ההגדרה של "רכוש" נכונה גם לגבי דברים שאינם נחשבים לרכוש במובן הנפוץ. העונש על גניבה חמור מאד, והוא נע בין 3 שנות מאסר לגניבה "קלה" כאשר האדם ללא עבירות קודמות בתחום, 4 שנים בגין גניבה של דבר שמשמש כחלק מקווי תשתיות, גניבה של כלי עבודה או אמצעי כלשהו להפקת פרנסתו של אדם, 7 שנים בגין גניבת רכב, ועד ל-10 שנות מאסר, כאשר מדובר בגניבת רכוש מדינה ע"י עובד ציבור.

 

התפרצות

עבירת ההתפרצות היא כניסה של אדם לחצריו של אחר ללא רשות, תוך תחבולות, איומים או שימוש בכוח, בדרך כלל לשם גניבת רכוש. רמת הענישה על פריצה נקבעת בהתאם למטרתה, ההיקף שלה וכמות וסוג הרכוש שנגנב במהלכה. ניתן לומר כי העונש המקסימלי בגין פריצה נע בין 5-7 שנות מאסר. בנוסף, לגבי החזקת כלי פריצה, מי שנמצאו ברשותו כלי פריצה בנסיבות "מחשידות" ואין לו הסבר סביר לכך, דינו - עד 3 שנות מאסר.

 

 

שוד
אדם יחשב כמבצע שוד אם הוא גונב דבר תוך איום (מפורש או מרומז - יכול להיות גם בהתנהגות) באלימות, כדי להשיג את הדבר הנגנב  או כדי למנוע התנגדות לגניבה.

 

שוד בנסיבות מחמירות
כאשר השודד מזוין בנשק, קר או חם, או כאשר השוד מבוצע בחבורה, או כאשר בזמן השוד או בסמוך אליו פצע השודד אדם, הופך השוד לשודבנסיבות מחמירות.

 

עבירת השוד משלבת בתוכה גם יסודות של עבירת רכוש וגם יסודות של עבירת אלימות והיא נחשבת לאחת מהעבירות הקשות בפלילים.
העונש המקסימאלי בגין עבירת השוד הוא 14 שנות מאסר, ולגבי שוד שבוצע בנסיבות מחמירות – עד 20 שנות מאסר.

 

הסגת גבול
אדם שנכנס לנכס על מנת להפחיד, להעליב או להקניט את הבעלים או מחזיק הנכס או בכדי לעבור עבירה כלשהי, דינו - מאסר עד שנתיים. ביצוע העבירה כשהאדם מזוין בנשק חם או קר – עד 4 שנות מאסר.

 

הצתה
הצתת אש במזיד ברכושו של אחר, דינו - מאסר עד 15 שנות מאסר. כאשר ההצתה נעשית במטרה לפגוע בנכס של המדינה, בנכס ציבורי או במטרה לפגוע באחרים -  עד 20 שנות מאסר. גרימת שריפה ברשלנות - עד 3 שנות מאסר.

 

היזק לרכוש
ההורס נכס או פוגע בו במזיד ושלא כדין, דינו - עד 3 שנות מאסר.

 

כאמור, העונש על עבירות רכוש עשוי להיות קשה, ולכן, רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין מנוסה הבקיא בתחום שיפעל למיצוי הגנתו של הנאשם בעבירות אלו, על מנת להשיג לו את העונש הקל ביותר.

זקוק/ה לייעוץ משפטי? נשמח לענות! מלא/י טופס זה ונחזור אליך בהקדם

Your details were sent successfully!